AR JAU LAUKIATE ATVELYKIO ŠVENTĖS?

Paskelbta: Antradienis, 26 balandžio 2022

Pirmasis sekmadienis po Velykų – Atvelykio šventė, ja užbaigiama velykinė savaitė. Kartais Atvelykis vadinamas vaikų Velykomis arba Velykėlėmis. Pagal lietuvių liaudies tradicijas iki Atvelykio būtinai reikėdavo aplankyti savo krikštatėvius, apdovanoti juos margučiais. Per Atvelykį pasimatoma su giminėmis, jeigu dėl kažkokių priežasčių nepavyko pasimatyti per Velykas. Šią dieną vėl dažomi kiaušiniai, ridenami margučiai, supamasi sūpynėse. Kiaušinius per Atvelykį daužo tik vaikai, tądien daugiausia dėmesio skiriama vaikams.
Priešmokyklinio ugdymo grupės PUG-2 vaikai ir mokytoja E. Steponaitienė mielai dalinasi idėjomis, kurias įgyvendino laukdami Velykų šventės ir kurios puikiai dar gali būti įgyvendintos ruošiantis Atvelykiui.
Priešmokyklinukai atliko mokytojos parengtas užduotis ir iššifravo, kokios yra pagrindinės margučių spalvos. Tai – raudona, geltona, žalia, mėlyna ir juoda. Taip pat, veikiant su Bee-Bot edukacinėmis bitutėmis ir atliekant kitas užduotis, skirtas komunikavimo kompetencijos srities gebėjimams lavinti, išsiaiškino, kokia yra margučių spalvų reikšmė: juoda – žemė, mėlyna – dangus, geltona – javai, raudona – gyvybė, žalia – augalija. Smalsūs priešmokyklinukai skenavo planšetiniais kompiuteriais QR kodus ir nustatė, kokiomis natūraliomis medžiagomis jie dažys kiaušinius. Tyrimo rezultatų teko šiek tiek palaukti, tačiau vaikams labai patiko patiems išsiaiškinti, kad burokėlis kiaušinius nudažė rausva spalva, mėlynių uogienė kiaušinius nudažė mėlynai, ciberžolė – geltonai, geriausiai kiaušinius nudažė – kinrožės arbata, o trinti špinatai kiaušinio lukšto beveik nepaveikė, špinatais dažyti kiaušiniai tapo vos vos žalsvi. Nepriklausomai nuo tyrimo rezultatų, priešmokyklinukai buvo vieningos nuomonės, kad marginti kiaušinius natūraliomis priemonėmis pats geriausias sprendimas pačių sveikatai ir aplinkai. PUG-2 vaikai išbandė dar vieną draugišką aplinkai kiaušinių marginimo būdą, tai „Kiaušiniai ryšulėliai". Šis būdas „draugiškas", nes taip pat buvo panaudoti maistiniai dažai. Daug džiaugsmo, juoko vaikai patyrė ridendami savo numargintus kiaušinius, suprantama, teko vaikams susitarti dėl žaidimo taisyklių ir jų laikytis. Priešmokyklinukai ugdėsi skaitymo pradmenis, atidaus klausymosi gebėjimus, tyrinėjimo ir informacijos rinkimo gebėjimus. Visų veiklų metu ugdytiniai plėtojo komunikavimo, pažinimo, sveikatos ir socialines kompetencijas.
PU mokytoja Erika Steponaitienė

 

Sunday the 3rd - Romuva.