ABSTRAKCIONIZMAS IR SEPTINTOKAI

Paskelbta: Ketvirtadienis, 14 gegužės 2020

Daugelis žmonių mano, kad dailininkui fotografiškai tiksliai pavaizduoti mus supantį pasaulį yra tobulumo viršūnė. Bet mokslo įrodyta, kad daug sudėtingiau kurti abstrakčius vaizdus. Tai lyg ir aukštoji matematika vaizdinių kūrėjui.Taip jau užprogramuoti mūsų smegenys, kad ne visi gali lengvai ir sklandžiai pereiti nuo realių vaizdų į abstrakčius.
Abstrakcionizmas (lot. abstractio-nutolimas), kitaip bedaiktis, nefigūrinis menas, galutinai susiformavo jau XX a. pirmajame dešimtmetyje ir plačiausiai reiškėsi tapyboje bei skulptūroje. Jo kūrėju laikomas dailininkas Vasilijus Kandinskis.
Kartą Miunchene iš pasivaikščiojimo grįžęs Vasilijus Kandinskis (1860 - 1944) savo ateljė pamatė įspūdingą, nuostabiai spalvingų dėmių paveikslą. Pasirodo, tai buvo ant šono pavirtęs, pro langą krentančių spindulių apšviestas paties V. Kandinskio sukurtas visai realių formų darbas. Tačiau dėl paveikslo nenatūralios padėties tų formų visiškai nesimatė. Nuo tada V. Kandinskis ir padaręs išvadą, kad realumas, daiktiškumas jo paveikslams žalingas. Taip gimęs abstraktusis menas.

Sunku pasakyti, kiek čia yra istorinės tiesos, greičiausiai tai tik graži legenda. Tačiau su V. Kandinskiu abstrakcionizmo kilmė yra glaudžiai susijusi. Faktas, kad jis pirmasis sąmoningai pradėjo kurti visiškai abstrakčiai, kad pirmasis teoriškai pagrindė savo kūrybą. Dėl to ir laikomas abstrakcionizmo tėvu.

Septintokai dailės pamokose susipažino su abstrakcionizmu ir kūrė savo abstrakčias kompozicijas. Tikrai sudėtinga buvo pajausti formas, jų dydžių komponavimą, skirtingus emocinius niuansus derinant spalvas. Jų ieškojimus ir pristatome.

Dailės mokytoja Rasa Čepulienė

Monday the 25th - Romuva.